MAL215926181E3
Mfr.Part #
MAL215926181E3
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Diameter :
30mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Published :
Series :
159 PUL-SI
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Impedance :
700mOhm
Leakage Current :
0.72mA
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Ripple Current @ Low Frequency :
990mA @ 120Hz
Ripple Current :
990mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.17Ohm @ 100Hz
Voltage - Rated :
400V
Factory Lead Time :
21 Weeks
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Height :
30mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Capacitance :
180µF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Datasheets
MAL215926181E3
Vishay MAL215926181E3
159 PUL-SI 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 990mA 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead