MAL215867392E3
Mfr.Part #
MAL215867392E3
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 40V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Impedance :
65mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
3.02A @ 100Hz
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
40V
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Leakage Current :
0.32mA
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
21 Weeks
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
3900μF
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Diameter :
25mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
158 PUL-SI
Ripple Current :
3.02A
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
83mOhm @ 100Hz
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
5000 hours
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Termination :
Snap in
Rated (DC) Voltage (URdc) :
40V
Height :
30mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Datasheets
MAL215867392E3
Vishay MAL215867392E3
158 PUL-SI 3900μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.02A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead