MAL215857332E3
Mfr.Part #
MAL215857332E3
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 40V SNAP
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Leakage Current :
0.27mA
Height :
30mm
Diameter :
22mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
3300µF
Ripple Current @ Low Frequency :
2.73A @ 100Hz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
40V
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Voltage - Rated :
40V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
91mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Series :
158 PUL-SI
Impedance :
70mOhm
Ripple Current :
2.73A
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Datasheets
MAL215857332E3
Vishay MAL215857332E3
158 PUL-SI 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.73A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead