MAL215818122E3
Mfr.Part #
MAL215818122E3
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 63V SNAP
GENERAL PURPOSE
Published :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
137mOhm @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
2.07A
Capacitance :
1200μF
Diameter :
22mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Impedance :
100MOhm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
63V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Height :
25mm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Leakage Current :
0.16mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Series :
158 PUL-SI
Life (Hours) :
5000 hours
Terminal Pitch :
10mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.07A @ 100Hz
Datasheets
MAL215818122E3
Vishay MAL215818122E3
158 PUL-SI 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.07A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In