MAL215767181E3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MAL215767181E3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Radiation Hardening :
No
Published :
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.15Ohm @ 100Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
11 Weeks
Capacitance :
180µF
Series :
157 PUM-SI
Ripple Current :
1.35A
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
5000 hours
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
0.81mA
Height :
25mm
Voltage - Rated :
450V
Diameter :
35mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.35A @ 120Hz
Termination :
Snap in
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Lead Pitch :
10mm
Impedance :
605mOhm
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
450V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
MAL215767181E3
Vishay MAL215767181E3
157 PUM-SI 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.35A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In