MAL215749151E3
Mfr.Part #
MAL215749151E3
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 150UF 20% 500V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Min Operating Temperature :
-25°C
Resistance :
922mOhm
Polarization :
Polar
Ripple Current :
1.42A
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
3000 hours
Capacitance :
150µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.15Ohm @ 100Hz
Voltage - Rated :
500V
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Through Hole
Polarity :
Polar
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Impedance :
970mOhms
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Series :
157 PUM-SI
Datasheets
MAL215749151E3
Vishay MAL215749151E3
157 PUM-SI 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.42A 1.181Dia 30.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In