MAL215638472E3
Mfr.Part #
MAL215638472E3
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
85mOhm @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
STANDARD: IEC60384-4
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
30mm
Capacitance :
4700µF
Impedance :
53mOhm
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
5000 hours
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lead Pitch :
10.0076mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
3.25A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
63V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
156 PUM-SI
Published :
Height :
30mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.25A @ 100Hz
Termination :
Snap in
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
10mm
Leakage Current :
0.596mA
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Datasheets
MAL215638472E3
Vishay MAL215638472E3
156 PUM-SI 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.25A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In