MAL215617332E3
Mfr.Part #
MAL215617332E3
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 40V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Leakage Current :
0.268mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Radiation Hardening :
No
Polarization :
Polar
Diameter :
25mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Impedance :
58mOhm
Termination :
Snap in
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
2.69A
Lead Pitch :
10mm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.69A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
93mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Series :
156 PUM-SI
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
3300µF
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
STANDARD: IEC60384-4
Height :
25mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
40V
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Life (Hours) :
5000 hours
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
40V
Datasheets
MAL215617332E3
Vishay MAL215617332E3
156 PUM-SI 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.69A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In