MAL214668102E3
Mfr.Part #
MAL214668102E3
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Pitch :
7.5mm
Applications :
Automotive
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Published :
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
6000 hours
Length :
31mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.2A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.1
Impedance :
32mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
1.319 33.50mm
Lifetime @ Temp :
6000 Hrs @ 125°C
Package / Case :
Radial, Can
Capacitance :
1000µF
Lead Pitch :
7.493mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Series :
146 RTI
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Lead Diameter :
800 µm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Leakage Current :
0.633mA
Polarization :
Polar
Ripple Current :
1.2A
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
63V
Datasheets
MAL214668102E3
Vishay MAL214668102E3
146 RTI 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.2A 0.709Dia 18.00mm -55°C~125°C Polar 7.493mm Radial, Can