MAL214660222E3
Mfr.Part #
MAL214660222E3
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Polarity :
Polar
Lead Pitch :
7.493mm
Tolerance :
±20%
Series :
146 RTI
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Impedance :
25mOhms
Capacitance :
2200µF
Voltage - Rated :
35V
Mount :
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Package / Case :
Radial, Can
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Life (Hours) :
5000 hours
Max Operating Temperature :
125°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.82A @ 100Hz
Factory Lead Time :
8 Weeks
Applications :
Automotive
Polarization :
Polar
Ripple Current :
1.82A
Datasheets
MAL214660222E3
Vishay MAL214660222E3
146 RTI 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.82A 0.709Dia 18.00mm -55°C~125°C Polar 7.493mm Radial, Can