MAL214635682E3
Mfr.Part #
MAL214635682E3
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
16V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Packing Method :
Ammo Pack
Applications :
Automotive
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
31mm
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
6000 Hrs @ 125°C
Impedance :
22mOhm
Height Seated (Max) :
1.319 33.50mm
Leakage Current :
1.091mA
Pbfree Code :
yes
Reach Compliance Code :
Unknown
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current :
3.1A
Terminal Pitch :
7.5mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Series :
146 RTI
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tan Delta :
0.24
Diameter :
18mm
Capacitance :
6800µF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Ratings :
AEC-Q200
Life (Hours) :
6000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
3.1A @ 100kHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Pitch :
7.493mm
Datasheets
MAL214635682E3
Vishay MAL214635682E3
146 RTI 6800μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 3.1A 0.709Dia 18.00mm -55°C~125°C Polar 7.493mm Radial, Can