MAL213815103E3
Mfr.Part #
MAL213815103E3
Package / Case
Axial, Can
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 16V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
31mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Tan Delta :
0.38
Size / Dimension :
0.827Diax1.496L 21.00mmx38.00mm
Lead Diameter :
800 µm
Series :
138 AML
Life (Hours) :
10000 hours
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
65mOhm @ 100Hz
Leakage Current :
0.32mA
Package / Case :
Axial, Can
Capacitance :
10000µF
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
2.73A @ 10kHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Termination :
Axial
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
16V
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Applications :
Automotive
Ripple Current :
2.1A
Ripple Current @ Low Frequency :
2.1A @ 100Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Impedance :
57mOhm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height :
38mm
Packaging :
Bulk
Published :
Datasheets
MAL213815103E3
Vishay MAL213815103E3
138 AML 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.1A 0.827Diax1.496L 21.00mmx38.00mm -40°C~105°C Polar Axial, Can