MAL213658152E3
Mfr.Part #
MAL213658152E3
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 63V RADIAL
Series :
136 RVI
Voltage - Rated :
63V
Life (Hours) :
10000 hours
Height :
35mm
Lead Diameter :
800 µm
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current :
2.35A
Tan Delta :
0.1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Wire
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mount :
Through Hole
Leakage Current :
0.95mA
Termination :
Radial
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Impedance :
33mOhm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
7.5mm
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Published :
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ Low Frequency :
1.175A @ 100Hz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
18mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitance :
1500μF
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
MAL213658152E3
Vishay MAL213658152E3
136 RVI 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.35A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can