MAL213244152E3
Mfr.Part #
MAL213244152E3
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 1500UF 10V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Through Hole
Capacitance :
1500μF
Height Seated (Max) :
1.299 33.00mm
Tolerance :
-10% +50%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Voltage - Rated :
10V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Series :
132 ALL-DIN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
230mOhm @ 100Hz
Packaging :
Bulk
Polarity :
Polar
Lifetime @ Temp :
15000 Hrs @ 85°C
Life (Hours) :
15000 hours
Polarization :
Polar
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
800mA @ 100Hz
Max Operating Temperature :
85°C
Ripple Current :
800mA
Datasheets
MAL213244152E3
Vishay MAL213244152E3
132 ALL-DIN 1500μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 800mA 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead