MAL212644103E3
Mfr.Part #
MAL212644103E3
Package / Case
Axial, Can
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 10V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package :
Box
Lead Spacing :
Series :
126 ALX
Applications :
Automotive
Size / Dimension :
0.709" Dia x 1.496" L (18.00mm x 38.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Impedance :
29 mOhms
Package / Case :
Axial, Can
Product Status :
Active
ESR (Equivalent Series Resistance) :
53mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency :
2.256 A @ 10 kHz
Voltage - Rated :
10 V
Ratings :
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
1.88 A @ 100 Hz
Surface Mount Land Size :
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp. :
8000 Hrs @ 125°C
Capacitance :
10000 μF
Datasheets
MAL212644103E3
Vishay MAL212644103E3
126 ALX 10000 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.709" Dia x 1.496" L (18.00mm x 38.00mm) -40°C ~ 125°C Polar Axial, Can