MAL212617182E3
Mfr.Part #
MAL212617182E3
Package / Case
Axial, Can
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 40V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
76mOhm @ 100Hz
Package :
Box
Applications :
Automotive
Size / Dimension :
0.709" Dia x 1.496" L (18.00mm x 38.00mm)
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Series :
126 ALX
Voltage - Rated :
40 V
Impedance :
43 mOhms
Surface Mount Land Size :
Capacitance :
1800 μF
Lifetime @ Temp. :
8000 Hrs @ 125°C
Product Status :
Active
Package / Case :
Axial, Can
Lead Spacing :
Ripple Current @ Low Frequency :
1.64 A @ 100 Hz
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
2.132 A @ 10 kHz
Datasheets
MAL212617182E3
Vishay MAL212617182E3
126 ALX 1800 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.709" Dia x 1.496" L (18.00mm x 38.00mm) -40°C ~ 125°C Polar Axial, Can