MAL212548152E3
Mfr.Part #
MAL212548152E3
Package / Case
Axial, Can
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 63V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package :
Box
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
1.82 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
88mOhm @ 100Hz
Impedance :
86 mOhms
Ripple Current @ Low Frequency :
1.3 A @ 100 Hz
Capacitance :
1500 µF
Surface Mount Land Size :
Package / Case :
Axial, Can
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp. :
10000 Hrs @ 105°C
Series :
125 ALS
Mounting Type :
Through Hole
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.709" Dia x 1.496" L (18.00mm x 38.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
63 V
Ratings :
Datasheets
MAL212548152E3
Vishay MAL212548152E3
125 ALS 1500 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.709" Dia x 1.496" L (18.00mm x 38.00mm) -40°C ~ 105°C Polar Axial, Can