MAL211948331E3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MAL211948331E3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 63V AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
1.299 33.00mm
Impedance :
230mOhms
Voltage - Rated :
63V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 125°C
Series :
119 AHT-DIN
Life (Hours) :
8000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
-10% +50%
Package / Case :
Axial, Can
Factory Lead Time :
6 Weeks
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
880mA
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
330µF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Polar
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
430mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
880mA @ 100Hz
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
MAL211948331E3
Vishay MAL211948331E3
119 AHT-DIN 330μF Capacitor -10% +50% Tape & Reel (TR) Through Hole 880mA 0.709Dia 18.00mm -55°C~125°C Polar Axial, Can