MAL211825152E3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MAL211825152E3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
16V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Leakage Current :
0.148mA
Diameter :
12.5mm
Life (Hours) :
8000 hours
ESR (Equivalent Series Resistance) :
305mOhm @ 100Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Impedance :
270mOhm
Size / Dimension :
0.492Diax1.181L 12.50mmx30.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
1500μF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.29
Package / Case :
Axial, Can
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Series :
118 AHT
Termination :
Axial
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Polarization :
Polar
Ripple Current :
790mA
Factory Lead Time :
15 Weeks
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
Ripple Current @ Low Frequency :
790mA @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR
Length :
30mm
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Datasheets
MAL211825152E3
Vishay MAL211825152E3
118 AHT 1500μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 790mA 0.492Diax1.181L 12.50mmx30.00mm -55°C~125°C Polar Axial, Can