MAL209456221E3
Mfr.Part #
MAL209456221E3
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Ripple Current :
1.15A
Impedance :
440mOhm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
1.5mA
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10.0076mm
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Voltage - Rated :
400V
Height :
50mm
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Diameter :
22mm
Published :
Series :
094 PME-SI
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Pitch :
10mm
Capacitance :
220μF
Ripple Current @ Low Frequency :
1.15A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
ESR (Equivalent Series Resistance) :
590mOhm @ 120Hz
Datasheets
MAL209456221E3
Vishay MAL209456221E3
094 PME-SI 220μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.15A 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In