MAL209437181E3
Mfr.Part #
MAL209437181E3
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
25mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Pbfree Code :
yes
Series :
094 PME-SI
Ripple Current @ Low Frequency :
1.03A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
Bulk
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
750mOhm @ 120Hz
Leakage Current :
1.5mA
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
10mm
Ripple Current :
1.03A
Voltage - Rated :
450V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Impedance :
560mOhm
Termination :
Snap in
Rated (DC) Voltage (URdc) :
450V
Polarization :
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Diameter :
30mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Capacitance :
180µF
Datasheets
MAL209437181E3
Vishay MAL209437181E3
094 PME-SI 180μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.03A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In