MAL209356181E3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MAL209356181E3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
13 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) :
830mOhm @ 120Hz
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Diameter :
22mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.26A @ 120Hz
Life (Hours) :
2000 hours
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Polarization :
Polar
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Impedance :
610mOhm
Termination :
Snap in
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
35mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
1.26A
Terminal Pitch :
10mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
400V
Capacitance :
180µF
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Number of Terminations :
2
Packing Method :
Bulk
Series :
093 PMG-SI
Leakage Current :
1.44mA
Datasheets
MAL209356181E3
Vishay MAL209356181E3
093 PMG-SI 180μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.26A 0.984Dia 25.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In