MAL209354271E3
Mfr.Part #
MAL209354271E3
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP
Capacitance :
270μF
Life (Hours) :
2000 hours
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
10mm
Impedance :
390mOhm
Tolerance :
±20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
420V
Ripple Current :
1.61A
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated :
420V
Ripple Current @ Low Frequency :
1.61A @ 120Hz
Leakage Current :
1.5mA
Series :
093 PMG-SI
Termination :
Snap in
ESR (Equivalent Series Resistance) :
540mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packing Method :
Factory Lead Time :
49 Weeks
Height :
50mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Pitch :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Diameter :
22mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
JESD-609 Code :
e3
Published :
Datasheets
MAL209354271E3
Vishay MAL209354271E3
093 PMG-SI 270μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.61A 0.866Dia 22.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In