MAL209327331E3
Mfr.Part #
MAL209327331E3
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Voltage - Rated :
450V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
450V
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-25°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500mOhm @ 120Hz
Series :
093 PMG-SI
ECCN Code :
EAR99
Height :
30mm
Capacitance :
330µF
Termination :
Snap in
Polar
Terminal Pitch :
10mm
Leakage Current :
1.5mA
Diameter :
35mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.98A @ 120Hz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
1.98A
Impedance :
390mOhm
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
MAL209327331E3
Vishay MAL209327331E3
093 PMG-SI 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.98A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In