MAL205871152E3
Mfr.Part #
MAL205871152E3
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 50V SNAP
Voltage - Rated :
50V
Lead Pitch :
10.0076mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Series :
058 PLL-SI
Ripple Current :
1.88A
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
ESR (Equivalent Series Resistance) :
102mOhm @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.88A @ 100Hz
Life (Hours) :
5000 hours
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Impedance :
54mOhm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Leakage Current :
0.454mA
Packaging :
Tape and Box (TB)
Capacitance :
1500μF
Packing Method :
Diameter :
22mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Height :
30mm
Termination :
Snap in
Published :
Datasheets
MAL205871152E3
Vishay MAL205871152E3
058 PLL-SI 1500μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.88A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead