MAL205768151E3
Mfr.Part #
MAL205768151E3
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 150UF 20% 385V SNAP
Diameter :
25mm
Applications :
Audio
Voltage - Rated :
385V
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Capacitance :
150µF
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
950mOhm @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Series :
057 PSM-SI
Height :
40mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.16A @ 100Hz
Impedance :
520mOhm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
11 Weeks
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
1.16A
Rated (DC) Voltage (URdc) :
385V
Leakage Current :
0.35mA
Lead Pitch :
10.0076mm
Life (Hours) :
12000 hours
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheets
MAL205768151E3
Vishay MAL205768151E3
057 PSM-SI 150μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.16A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead