MAL205675223E3
Mfr.Part #
MAL205675223E3
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP
ESR (Equivalent Series Resistance) :
33mOhm @ 100Hz
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Leakage Current :
2.116mA
Diameter :
30mm
Ripple Current :
4.51A
Capacitance :
22000µF
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.51A @ 100Hz
Life (Hours) :
12000 hours
Packing Method :
Applications :
Audio
Tolerance :
±20%
Termination :
Snap in
Factory Lead Time :
21 Weeks
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Voltage - Rated :
16V
Height :
40mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Series :
056 PSM-SI
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 85°C
Impedance :
28mOhm
Datasheets
MAL205675223E3
Vishay MAL205675223E3
056 PSM-SI 22000μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 4.51A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead