MAL205674103E3
Mfr.Part #
MAL205674103E3
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 10V SNAP
Leakage Current :
0.608mA
Diameter :
22mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
56mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
10000µF
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Life (Hours) :
12000 hours
Impedance :
45mOhm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Voltage - Rated :
10V
Series :
056 PSM-SI
Termination :
Snap in
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Height :
30mm
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Applications :
Audio
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.56A @ 100Hz
Ripple Current :
2.56A
Datasheets
MAL205674103E3
Vishay MAL205674103E3
056 PSM-SI 10000μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 2.56A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead