MAL202146682E3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MAL202146682E3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
22.5044mm
Voltage - Rated :
25V
Length :
38mm
Diameter :
21mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Impedance :
35mOhm
Life (Hours) :
8000 hours
Factory Lead Time :
13 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.827Dia 21.00mm
Capacitance :
6800µF
Tan Delta :
0.28
Pbfree Code :
yes
Polarization :
Polar
Leakage Current :
0.344mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
64mOhm @ 100Hz
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Published :
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
1.496 38.00mm
Series :
021 ASM
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Soldering
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
2.07A @ 100Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current :
2.07A
Datasheets
MAL202146682E3
Vishay MAL202146682E3
021 ASM 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.07A 0.827Dia 21.00mm -40°C~85°C Polar 22.5044mm Radial, Can - Snap-In