MA35-8P-2DS(51)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MA35-8P-2DS(51)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER R/A 8POS 2MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
200VAC
Current Rating (Amps) :
2A
Number of Positions :
8
Fastening Type :
Push-Pull
Connector Type :
Header
Contact Finish Thickness - Post :
118.1μin 3.00μm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Insulation Color :
Black
Shrouding :
Unshrouded
Contact Length - Post :
0.102 2.60mm
Insulation Height :
0.157 4.00mm
Style :
Board to Board or Cable
Number of Rows :
2
Contact Material :
Brass
Contact Shape :
Square
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Length - Mating :
0.138 3.50mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Contact Type :
Male Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MA35
Termination :
Kinked Pin, Solder
Number of Positions Loaded :
All
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
118.1μin 3.00μm
Contact Finish - Mating :
Tin
Datasheets
MA35-8P-2DS(51)
MA35 Series 2-Row Header Kinked Pin, Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polyamide (PA), Nylon 8-Position Board to Board or Cable 0.157 4.00mm Height