MA35-6P-2DS(51)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MA35-6P-2DS(51)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER R/A 6POS 2MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Kinked Pin, Solder
Connector Type :
Header
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish Thickness - Mating :
118.1μin 3.00μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Tin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Shape :
Square
Style :
Board to Board or Cable
Voltage - Rated :
200VAC
Series :
MA35
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Male Pin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
Brass
Contact Finish Thickness - Post :
118.1μin 3.00μm
Contact Length - Post :
0.102 2.60mm
Contact Length - Mating :
0.138 3.50mm
Number of Rows :
2
Current Rating (Amps) :
2A
Shrouding :
Unshrouded
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Color :
Black
Number of Positions :
6
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Insulation Height :
0.157 4.00mm
Datasheets
MA35-6P-2DS(51)
MA35 Series 2-Row Header Kinked Pin, Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polyamide (PA), Nylon 6-Position Board to Board or Cable 0.157 4.00mm Height