MA35-28P-2DS(71)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MA35-28P-2DS(71)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER R/A 28POS 2MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Type :
Male Pin
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Style :
Board to Board or Cable
Fastening Type :
Push-Pull
Voltage - Rated :
200VAC
Contact Length - Mating :
0.138 3.50mm
Current Rating (Amps) :
2A
Contact Finish Thickness - Mating :
118.1μin 3.00μm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Insulation Color :
Black
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Insulation Height :
0.157 4.00mm
Contact Finish Thickness - Post :
118.1μin 3.00μm
Contact Finish - Post :
Tin
Number of Positions :
28
Termination :
Kinked Pin, Solder
Contact Length - Post :
0.102 2.60mm
Number of Positions Loaded :
All
Connector Type :
Header
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Square
Contact Material :
Brass
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Contact Finish - Mating :
Tin
Shrouding :
Unshrouded
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Number of Rows :
2
Series :
MA35
Datasheets
MA35-28P-2DS(71)
MA35 Series 2-Row Header Kinked Pin, Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polyamide (PA), Nylon 28-Position Board to Board or Cable 0.157 4.00mm Height