MA10EB045
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MA10EB045
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
DO-221BC, SMA Flat Leads Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 10A DO-221BC
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45 V
Package / Case :
Diode Type :
Schottky
Series :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
540 mV @ 10 A
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr :
600 μA @ 45 V
Supplier Device Package :
MA (DO-221BC)
Product Status :
Active
Package :
Digi-Reel?
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Datasheets
MA10EB045
KYOCERA AVX MA10EB045
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 540 mV @ 10 A -55°C ~ 150°C 600 μA @ 45 V DO-221BC, SMA Flat Leads Exposed Pad Surface Mount
MA10EB045 Overview
MA10EB045 Features
MA10EB045 Applications
There are a lot of KYOCERA AVX
MA10EB045 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB