MA100GG103C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MA100GG103C
Manufacturer
Amphenol Thermometrics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
THERM NTC 10KOHM 3969K PROBE
Manufacturer :
Amphenol Thermometrics
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
0°C
Resistor Type :
NTC THERMISTOR
HTS Code :
Max Operating Temperature :
50°C
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
Unknown
Number of Terminations :
2
Diameter :
2.03mm
Packaging :
Bulk
Length :
9.53mm
Resistance :
10kOhm
Number of Pins :
2
Package / Case :
Radial
Datasheets
MA100GG103C
Amphenol Thermometrics MA100GG103C
NTC THERMISTOR Bulk
MA100GG103C Overview
An NTC thermistor is packaged in the form of a Bulk. Radial includes it as a convenience. NTC thermistors are reliable when operating at 50°C. NTC thermistors can operate at 0°C for relability. NTC thermistors have a total of 2 terminals. The 2 pins of the NTC thermistors must be connected to make the thermistors work correctly.
MA100GG103C Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
10kOhm Resistance