MA0402CG680K100
Mfr.Part #
MA0402CG680K100
Manufacturer
Meritek
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 68PF 10V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Series :
MA
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Features :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Failure Rate :
Capacitance :
68 pF
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
Ratings :
Voltage - Rated :
10V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Style :
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
Thickness (Max) :
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Datasheets
MA0402CG680K100
Meritek MA0402CG680K100
MA 0402 1005Metric Ceramic Capacitor 0.039L x 0.020W 1.00mm x 0.50mm C0G NP0 ±10% 68pF