MA0402CG0R4C500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MA0402CG0R4C500
Manufacturer
Meritek
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.4PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Style :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
Thickness (Max) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
0.4 pF
Features :
Tolerance :
±0.25pF
Failure Rate :
Series :
MA
Lead Spacing :
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Voltage - Rated :
50V
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
MA0402CG0R4C500
Meritek MA0402CG0R4C500
MA 0402 1005Metric Ceramic Capacitor 0.039L x 0.020W 1.00mm x 0.50mm C0G NP0 ±0.25pF 0.4pF