MA0402CG0R5B500
Mfr.Part #
MA0402CG0R5B500
Manufacturer
Meritek
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.5PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
Ceramic Capacitors
Features :
Lead Style :
Thickness (Max) :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Height - Seated (Max) :
Failure Rate :
Tolerance :
±0.1pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
MA
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Capacitance :
0.5 pF
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Voltage - Rated :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
MA0402CG0R5B500
Meritek MA0402CG0R5B500
MA 0402 1005Metric Ceramic Capacitor 0.039L x 0.020W 1.00mm x 0.50mm C0G NP0 ±0.1pF 0.5pF