M80-8562005
Mfr.Part #
M80-8562005
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2MM
Insulation Height :
0.213 5.40mm
Stack Height (Mating) :
7.23mm 7.85mm 10.2mm 13.51mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length - Termination :
0.37 inch
Current Rating (Amps) :
2.2A
JESD-609 Code :
e4
Contact Length - Post :
0.370 9.40mm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Number of Positions :
20
Insulation Resistance :
100000000Ohm
UL
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Voltage - Rated :
800V
Connector Type :
Header
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Polyester, Glass Filled
Plating Thickness :
30μin
Datasheets
M80-8562005
Datamate L-Tek Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Through Hole Gold Polyester, Glass Filled 20-Position Board to Board or Cable 0.213 5.40mm Height