M80-8552005
Mfr.Part #
M80-8552005
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2MM
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Insulation Height :
0.219 5.56mm
Mounting Option 1 :
LOCKING
Durability :
500 Cycles
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Rated :
120V
Body Length or Diameter :
1.736 inch
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Contact Length - Post :
0.209 5.30mm
MIL Conformance :
No
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
Contact Shape :
Circular
Additional Feature :
LATCHED
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
HTS Code :
Not Applicable
Mixed Contacts :
Insulation Material :
Polyester, Glass Filled
Option :
GENERAL PURPOSE
Stack Height (Mating) :
7.23mm 7.85mm 10.2mm 13.51mm
Number of Conductors :
ONE
ECCN Code :
EAR99
IEC Conformance :
Number of Positions :
20
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating (Amps) :
2.2A
Connector Type :
PLUG
Number of Positions Loaded :
All
UL Flammability Code :
94V-0
Pbfree Code :
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Datasheets
M80-8552005
Datamate L-Tek Series 2-Row Plug Solder Phosphor Bronze Tube Through Hole Gold Polyester, Glass Filled 20-Position Board to Board or Cable 0.219 5.56mm Height