M80-8512045
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M80-8512045
Manufacturer
Harwin
Description
DATAMATE L-TEK DIL MALE HORIZONT
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Length :
24mm
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
No
UL Flammability Code :
94V-0
Mounting Option 2 :
LOCKING
Rated Current (Signal) :
3A
Number of Rows :
2
Contact Material :
Bronze
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Min Operating Temperature :
-55°C
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
BOARD
Termination :
Solder
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Plating :
Gold
HTS Code :
Reliability :
COMMERCIAL
Reference Standard :
UL
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number Of PCB Rows :
2
Factory Lead Time :
11 Weeks
MIL Conformance :
No
Radiation Hardening :
Plating Thickness :
30μin
Mixed Contacts :
Max Voltage Rating (AC) :
120V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Contact Resistance :
25mOhm
Durability :
500 Cycles
Mating Contact Row Spacing :
0.079 inch
Published :
Max Voltage Rating (DC) :
120V
Orientation :
RIGHT ANGLE
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Number of Contacts :
20
Number of Conductors :
ONE
Housing Color :
Black
Pitch :
2mm
Additional Feature :
LATCHED
Mounting Option 1 :
Latch
Gender :
Male
DIN Conformance :
Contact Style :
RND PIN-SKT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Max Current Rating :
3A