M80-8260845P
Mfr.Part #
M80-8260845P
Description
CONN HEADER SMD 8POS 2MM
Number of Rows :
2
Current Rating (Amps) :
2.2A
Datamate L-Tek
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Stack Height (Mating) :
7.85mm 8.45mm 10.5mm 14.25mm
No
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tube
UL Flammability Code :
94V-0
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Insulation Height :
0.205 5.20mm
Connector Type :
Header
No
Mounting Option 1 :
Gold
Total Number of Contacts :
8
Number Of PCB Rows :
2
Voltage - Rated :
800V
Number of Positions :
8
Body Length or Diameter :
0.455 inch
JESD-609 Code :
e4
Mixed Contacts :
Fastening Type :
Latch Holder
Mounting Type :
Surface Mount
Insulation Resistance :
100000000Ohm
ONE
Polarization Key :
POLARIZED KEY
Number of Positions Loaded :
All
Withdrawl Force-Min :
.1946 N
Pbfree Code :
yes
Plating Thickness :
30μin
RECTANGULAR
Feature :
Pick and Place
Additional Feature :
RoHS Compliant
Datasheets
M80-8260845P
Harwin M80-8260845P
Datamate L-Tek Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled 8-Position Board to Board or Cable 0.205 5.20mm Height