M80-8241022
Mfr.Part #
M80-8241022
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
Number Of PCB Rows :
2
Voltage - Rated :
800V
Contact Finish - Post :
Tin-Lead
Number of Positions :
10
Body Length or Diameter :
0.555 inch
Black
Contact Finish Thickness - Post :
118.1μin 3.00μm
Length - Termination :
0.37 inch
ONE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Fastening Type :
Latch Lock
JESD-609 Code :
e0
Additional Feature :
LATCHED
Termination :
Solder
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Connector Type :
Header
Gold
UL Flammability Code :
94V-0
Pbfree Code :
Mounting Type :
Through Hole
Stack Height (Mating) :
7.23mm 7.85mm 10.2mm 13.51mm
Number of Rows :
2
Insulation Height :
0.213 5.40mm
Current Rating (Amps) :
2.2A
Contact Type :
Male Pin
Contact Length - Post :
0.370 9.40mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Option 2 :
LOCKING
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
MIL Conformance :
Insulation Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Filter Feature :
Plating Thickness :
30μin
DIN Conformance :
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Datasheets
M80-8241022
Datamate L-Tek Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Through Hole Gold Polyamide (PA46), Nylon 4/6 10-Position Board to Board or Cable 0.213 5.40mm Height