M80-8200705
Mfr.Part #
M80-8200705
Description
CONN HEADER VERT 7POS 2MM
29.5μin 0.75μm
Contact Length - Post :
0.215 5.46mm
Insulation Height :
0.219 5.56mm
500 Cycles
HTS Code :
Stack Height (Mating) :
7.23mm 7.85mm 10.2mm 13.51mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Terminal Pitch :
2mm
Number Of PCB Rows :
1
UL Flammability Code :
94V-0
Fastening Type :
Latch Lock
Contact Resistance :
20mOhm
Current Rating (Amps) :
2.2A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Plating Thickness :
29μin
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Material :
Polyester, Glass Filled
Voltage - Rated :
120V
Number of Rows :
1
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Number of Positions :
7
Mounting Option 2 :
LOCKING
Connector Type :
PLUG
Datasheets
M80-8200705
Datamate L-Tek Series 1-Row Plug Solder Phosphor Bronze Tube Through Hole Gold Polyester, Glass Filled 7-Position Board to Board or Cable 0.219 5.56mm Height