M80-8200622
Mfr.Part #
M80-8200622
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2MM
Insulation Height :
0.219 5.56mm
JESD-609 Code :
e0
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Resistance :
20mOhm
Current Rating (Amps) :
2.2A
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Length - Post :
0.215 5.46mm
No
UL Flammability Code :
94V-0
Voltage - Rated :
120V
Insulation Material :
Polyester, Glass Filled
Connector Type :
PLUG
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Filter Feature :
Plating Thickness :
29μin
Contact Finish - Post :
Tin-Lead
Number Of PCB Rows :
1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Conductors :
ONE
ECCN Code :
EAR99
Reliability :
COMMERCIAL
Insertion Force-Max :
2.78 N
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions Loaded :
All
Mounting Option 2 :
Number of Rows :
1
MIL Conformance :
Number of Positions :
6
Contact Finish Thickness - Mating :
29.5μin 0.75μm
Contact Finish Thickness - Post :
118.1μin 3.00μm
Fastening Type :
Latch Lock
Stack Height (Mating) :
7.23mm 7.85mm 10.2mm 13.51mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Terminal Pitch :
2mm
Datasheets
M80-8200622
Datamate L-Tek Series 1-Row Plug Solder Phosphor Bronze Tube Through Hole Gold Polyester, Glass Filled 6-Position Board to Board or Cable 0.219 5.56mm Height