M80-8200605
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M80-8200605
Manufacturer
Harwin
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2MM
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Height :
0.219 5.56mm
Durability :
500 Cycles
Filter Feature :
No
Insulation Color :
Black
Number of Positions Loaded :
All
ECCN Code :
EAR99
Mounting Option 2 :
LOCKING
JESD-609 Code :
e4
Contact Resistance :
20mOhm
Contact Finish Thickness - Mating :
29.5μin 0.75μm
Mixed Contacts :
No
Style :
Board to Board or Cable
Current Rating (Amps) :
2.2A
DIN Conformance :
UL Flammability Code :
94V-0
Reference Standard :
UL
Additional Feature :
RoHS Compliant
Packaging :
Tube
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Stack Height (Mating) :
7.23mm 7.85mm 10.2mm 13.51mm
Insulation Material :
Polyester, Glass Filled
Contact Length - Post :
0.215 5.46mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
MIL Conformance :
Connector Type :
PLUG
Mounting Type :
Through Hole
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Fastening Type :
Latch Lock
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Type :
Male Pin
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Number of Rows :
1
Pbfree Code :
Voltage - Rated :
120V
Number Of PCB Rows :
1
Number of Conductors :
ONE
Plating Thickness :
29μin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
Datamate L-Tek
Option :
GENERAL PURPOSE
Terminal Pitch :
2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Positions :
6
Insertion Force-Max :
2.78 N
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Solder
IEC Conformance :
Reliability :
COMMERCIAL
Datasheets
M80-8200605
Datamate L-Tek Series 1-Row Plug Solder Phosphor Bronze Tube Through Hole Gold Polyester, Glass Filled 6-Position Board to Board or Cable 0.219 5.56mm Height