M80-8200405
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M80-8200405
Manufacturer
Harwin
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2MM
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Male Pins
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
DIN Conformance :
No
Current Rating (Amps) :
2.2A
Stack Height (Mating) :
7.23mm 7.85mm 10.2mm 13.51mm
Pbfree Code :
No
Number of Rows :
1
Reliability :
COMMERCIAL
Mixed Contacts :
Terminal Pitch :
2mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
MIL Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
29.5μin 0.75μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number Of PCB Rows :
1
IEC Conformance :
Connector Type :
PLUG
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Insulation Material :
Polyester, Glass Filled
Insulation Height :
0.219 5.56mm
Plating Thickness :
29μin
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Additional Feature :
RoHS Compliant
Number of Positions :
4
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mounting Option 2 :
LOCKING
Durability :
500 Cycles
Packaging :
Tube
Number of Positions Loaded :
All
Style :
Board to Board or Cable
ECCN Code :
EAR99
Contact Shape :
Circular
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Voltage - Rated :
120V
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Finish - Mating :
Gold
Insertion Force-Max :
2.78 N
Reference Standard :
UL
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
Datamate L-Tek
Contact Resistance :
20mOhm
JESD-609 Code :
e4
Insulation Color :
Black
Termination :
Solder
Contact Length - Post :
0.215 5.46mm
Number of Conductors :
ONE
Fastening Type :
Latch Lock
Contact Type :
Male Pin
Datasheets
M80-8200405
Datamate L-Tek Series 1-Row Plug Solder Phosphor Bronze Tube Through Hole Gold Polyester, Glass Filled 4-Position Board to Board or Cable 0.219 5.56mm Height