M80-7810245
Mfr.Part #
M80-7810245
Description
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Product Category :
Headers, Male Pins
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Number of Conductors :
ONE
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
yes
Plating Thickness :
30μin
Option :
Packaging :
Tube
Stack Height (Mating) :
7.23mm 10.2mm 13.46mm
Number Of PCB Rows :
1
Mounting Option 2 :
LOCKING
Series :
Datamate L-Tek
Contact Length - Post :
0.177 4.50mm
ECCN Code :
EAR99
Mounting Option 1 :
Latch
Mounting Type :
Through Hole
Durability :
500 Cycles
Insulation Height :
0.219 5.56mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
DIN Conformance :
Number of Positions :
2
Connector Type :
Header
Contact Finish Thickness - Mating :
29.5μin 0.75μm
Contact Shape :
Circular
Number of Positions Loaded :
All
Current Rating (Amps) :
2.2A
HTS Code :
Number of Rows :
1
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Reference Standard :
UL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Additional Feature :
LATCHED
Termination :
Solder
Fastening Type :
Friction Lock
MIL Conformance :
Insulation Color :
Black
Contact Type :
Male Pin
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Style :
Board to Board or Cable
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated :
120V
Datasheets
M80-7810245
Datamate L-Tek Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Through Hole Gold Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled 2-Position Board to Board or Cable 0.219 5.56mm Height