M80-7712045
Mfr.Part #
M80-7712045
Description
CONN HEADER R/A 20POS 2MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Additional Feature :
LATCHED
Voltage - Rated :
120V
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
29.5μin 0.75μm
JESD-609 Code :
e4
RECTANGULAR
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Durability :
500 Cycles
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Fastening Type :
Latch Lock
Insulation Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
HTS Code :
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Length - Termination :
0.177 inch
Plating Thickness :
30μin
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Reference Standard :
UL
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Connector Type :
Header
Option :
GENERAL PURPOSE
COMMERCIAL
Current Rating (Amps) :
2.2A per Contact
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Body Length or Diameter :
0.949 inch
Insulation Height :
0.235 5.97mm
Filter Feature :
Pbfree Code :
yes
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Length - Post :
0.177 4.50mm
Number of Positions :
20
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Strain Relief Clips
Contact Type :
Male Pin
Mounting Option 1 :
LOCKING
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
M80-7712045
Harwin M80-7712045
Datamate L-Tek Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA46), Nylon 4/6 20-Position Board to Board or Cable 0.235 5.97mm Height