M80-5T12042B1
Mfr.Part #
M80-5T12042B1
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Type :
Male Pin
Length - Termination :
0.106 inch
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Header
Current Rating (Amps) :
2.2A
Body Breadth :
0.311 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
No
Number Of PCB Rows :
2
Factory Lead Time :
4 Weeks
Contact Length - Post :
0.106 2.69mm
Voltage - Rated :
120V
Housing Material :
Polyphenylene
Series :
Datamate S-Tek
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Contact Finish - Post :
Tin
ROHS3 Compliant
Durability :
500 Cycles
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Number of Positions Loaded :
All
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Reliability :
COMMERCIAL
Insulation Color :
Black
Number of Conductors :
ONE
UL Flammability Code :
94V-0
Body Depth :
0.319 inch
UL
Number of Positions :
20
Termination :
Solder
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Finish Thickness - Post :
118.1μin 3.00μm
Packaging :
Tube
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Contact Gender :
Male
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Shape :
Circular
Current Rating :
3A
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Contact Finish Thickness - Mating :
29.5μin 0.75μm
Operating Temperature :
-55°C~121°C
Insulation Height :
0.319 8.10mm
MIL Conformance :
ECCN Code :
EAR99
Stack Height (Mating) :
33.55mm
Feature :
Keying Slot, Mating Flange, Mounting Flange, Mounting Hardware, Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Datasheets
M80-5T12042B1
Datamate S-Tek Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Through Hole Gold Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled 20-Position Board to Cable/Wire 0.319 8.10mm Height