M80-5121022
Mfr.Part #
M80-5121022
Description
CONN HEADER SMD 10POS 2MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Style :
Board to Board or Cable
Contact Finish Thickness - Mating :
29.5μin 0.75μm
Contact Finish - Post :
Tin-Lead
JESD-609 Code :
e0
Number of Positions :
10
Current Rating (Amps) :
2.2A
Connector Type :
Header
Termination :
Solder
Max Voltage Rating (AC) :
120V
Contact Material :
Phosphor Bronze
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions Loaded :
All
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Fastening Type :
Threaded
Contact Resistance :
25mOhm
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
MIL Conformance :
No
Insulation Height :
0.234 5.95mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
10
IEC Conformance :
No
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Pbfree Code :
Orientation :
Straight
Plating Thickness :
30μin
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Contact Finish Thickness - Post :
118.1μin 3.00μm
Housing Material :
Polyphenylene
Length :
20mm
Number of Conductors :
ONE
Housing Color :
Black
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
Depth :
6.05mm
Durability :
500 Cycles
Series :
Datamate J-Tek
Reliability :
COMMERCIAL
Max Current Rating :
3A
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Mounting Type :
Surface Mount
Stack Height (Mating) :
7.55mm 7.95mm 10.1mm 11.1mm 13.65mm 15.1mm
Filter Feature :
Number Of PCB Rows :
2
Mixed Contacts :
UL Flammability Code :
94V-0
Reference Standard :
UL
Contact Type :
Male Pin
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Rows :
2
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Factory Lead Time :
9 Weeks
Voltage - Rated :
800V
Feature :
Keying Slot, Mating Flange, Mounting Flange, Mounting Hardware
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Contact Shape :
Circular
Datasheets
M80-5121022
Harwin M80-5121022
Datamate J-Tek Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled 10-Position Board to Board or Cable 0.234 5.95mm Height